Na wakacje: Koszyce i Zemplín, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Wschodnia/ Koszyce i Zemplín

Pogoda w Koszyce i Zemplín, (Słowacja)

Częściowe zachmurzenie
18°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Koszyce – sercem miasta jest Rynek Główny, w którym najbardziej wyróżnia się gotycka Katedra św. Elżbiety, będąca największym kościołem w kraju. Wraz z odrębną kapliczką św. Michała oraz XIV-wieczną Wieżą Urbana stanowi zabytkowy gotycki kompleks architektoniczny.
 • Słowacki Kras – Park Narodowy usytuowany wzdłuż granicy z Węgrami. W jego krajobrazie dominują wapienne skały, głębokie kaniony rzek, a przede wszystkim niezwykłe formy krasowe jak lejki czy iglice. Warto również zwiedzić jaskinie znajdujące się na terenie parku.
 • Herlany – znajduje się tu unikatowy na skalę europejską gejzer, z którego co kilkanaście godzin tryska gorący strumień wody sięgający ponad 30 m. Zjawisko to trwa zwykle kilkanaście minut.

Ośrodki

 • Koszyce – najważniejszy ośrodek regionu, o bogatej historii. Obecnie przeżywa dynamiczny rozwój, także dzięki turystom – mieści się tu bowiem największy pod względem powierzchni miejski rezerwat zabytkowy na Słowacji.
 • Rožňava – znany ośrodek turystyczny w regionie i świetny punkt wypadowy do zwiedzania okolic i Słowackiego Krasu. Samo centrum miasteczka jest bardzo przyjemne, z XV-wieczną zabudową oraz Muzeum Górnictwa, prezentującego bogatą historię tego górniczego regionu.

Geografia i przyroda

Obszar Koszyc i Zemplín leży we wschodniej części kraju. Najbardziej wyróżniającym się miejscem przyrodniczym w okolicach tych miejsc jest Słowacki Kras. Zbudowany jest on z wapieni i dolomitów, które poprzecinane są głębokimi kanionami rzek Slana i Szczytnik, oraz potokami: Zadielskim i Hajskim. Zostało tutaj utworzonych wiele szlaków turystycznych, wiodących wśród licznych skał i ciekawych form krasowych, oraz jaskiń, jak Domica, Jasowska i Gombeka (wszystkie trzy dostępne są do zwiedzania). Warty uwadze jest również sam region Zemplín, który granicząc z Polską i Ukrainą stanowi interesujący styk kulturowy.

Historia

O ile tereny zachodniej Słowacji znajdowały w starożytności pod wpływem Celtów i Bojów. o tyle tereny Koszyc wraz z wschodnią częścią kraju kontrolowana była przez Traków i Daków. Dominujące w regionie od zawsze były Koszyce. Historia miasto sięga XIII wieku, a w XIV wieku uzyskało tytuł wolnego miasta królewskiego. Tereny te stanowiły integralną część Węgier, Czechosłowacji, aż wreszcie Słowacji.

Sport i rekreacja

 • Miłośnicy pieszych wycieczek powinni wybrać się na znakowane szlaki turystyczne w Słowackim Krasie.
 • Na terenie Słowackiego Krasu można także zwiedzać jaskinie, bogate w wiele krasowych form i zjawisk. Możliwe są również eksploracje jaskiń – dla bardziej zaawansowanych.
 • Również osoby lubiące wypoczynek nad wodą nie będą narzekać na nudę – sztuczne jezioro Zemplínska Šírava oferuje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych – od rowerków wodnych i łódki po żagle i windsurfing.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Koszyce i Zemplín, Słowacja - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  22°C
  opady:
  2.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  48°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  109°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:05
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  156°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  186°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  228°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  20:00

Koszyce i Zemplín - klimat w Słowacja

Wyszukiwarka wczasów