Na wakacje: Tatry Zachodnie i Rohacze, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Północna/ Tatry Zachodnie i Rohacze

Pogoda w Tatry Zachodnie i Rohacze, (Słowacja)

Częściowe zachmurzenie
16°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Meander Park Oravice – kąpielisko termalne w Oravicach. Jego wody pozwalają na znakomity relaks, a także mają pozytywny wpływ na zdrowie.
 • Demänovská dolina (Dolina Demianowska) – jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Na jej obszarze znajdują się jaskinie Demianowskie.
 • Muzeum Wsi Orawskiej (Múzeum oravskej dediny) – w miejscowości Brestová znajduje się skansen, w którym można podziwiać wiele zabytków architektury świeckiej oraz sakralnej. W sierpniu odbywa się Festiwal Folkloru pod Rohaczami w czasie, którego można podpatrywać pracę ludowych rzemieślników.

Ośrodki

 • Zverovka – ośrodek narciarski położony ok. 30km od Twardoszyna., oferujący trasy narciarskie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy.
 • Liptovský Mikuláš – to centrum kulturalne, gospodarcze jak i turystyczne, będące świetna bazą wypadową do Jaskiń Demanowskich oraz Aquaparku Tatralandia.

Geografia i przyroda

Tatry Zachodnie to pasmo górskie w Karpatach z najwyższym szczytem Bystra o wysokości 2248 m n.p.m.W Tatrach zachodnich spotkać można niedźwiedzia brunatnego, świstaka oraz kozice. Flora jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana niż w przypadku Tatr Wysokich. Spowodowane jest to obecnością skał wapiennych, dzięki którym można także w tym rejonie podziwiać zjawiska krasowe. Rośliną występującą jedynie na tym obszarze jest sybaldia rozesłana. Wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada o 0,6 °C co każde 100m, jednak często można spotkać się ze zjawiskiem odwrotnym (inwersja temperaturowa), kiedy to temperatura wzrasta wraz z ze wzrostem wysokości. W najwyższych partiach gór zima trwa od połowy października do połowy maja.
Rohacze to dwa skaliste szczyty Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) oraz Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.), przez które biegnie szlak, będący odpowiednikiem wymagającej, polskiej Orlej Perci. Dlatego też jest on często potocznie nazywany "Orlą Percią Tatr Zachodnich".

Historia

Liptowski Miklasz to centrum administracyjne regionu. Pierwsze źródła historyczne wzmiankujące o tej miejscowości pochodzą z 1286 roku. Miasto szybko się rozwijało i już w XV wieku stało się dużym ośrodkiem handlowym. Liptowski Mikulasz kojarzony jest z osobą Janosika. Został on osadzony w 1713 roku w liptowskim Pałacu Vranovo.

Sport i rekreacja

 • Bardzo dobrą bazą wypadową dla osób lubiących górskie wędrówki jest Zverovka, Liptowski Mikulasz, Zuberec oraz Oravice, gdzie warto rozpocząć wyprawę w Tatry.
 • Okolice Liptowskiego Mikulaszu to świetnie rozwinięty ośrodek narciarski, idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa, zarówno klasycznego narciarstwa, snowboardingu, jak i skialpinizmu.
 • Miłośnicy sportów ekstremalnych skorzystać mogą z bardzo wielu form aktywności takich jak na przykład wspinaczka czy rafting.
 • Osobom spragnionym relaksu z pewnością przypadnie do gustu Aquapark Tatralandia- największego tego typu ośrodek na Słowacji.

Informacje praktyczne

 • Waluta – obowiązującą waluta na obszarze Słowacji jest Euro.
 • Wizy – od czasu wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen można swobodnie przekraczać granicę, jednak trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport w przypadku kontroli.
 • Ubezpieczenie – osoby wybierające się w Słowackie Tatry powinny pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu. Kiedy doszłoby do wypadku, a poszkodowany nie posiadałby ubezpieczenia, pokrywa on koszty akcji ratowniczej.

Tatry Zachodnie i Rohacze, Słowacja - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  19°C
  opady:
  4.9 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  205°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.17°C
  opady:
  7.0 mm
  wiatr:
  171°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  18:32
 • Przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.14°C
  opady:
  19.0 mm
  wiatr:
  184°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  18:30
 • Umiarkowane lub intensywne opady deszczu ze śniegiem
  min.-1°C max.4°C
  opady:
  48.0 mm
  wiatr:
  241°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  18:28
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.7°C
  opady:
  14.6 mm
  wiatr:
  186°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:38
  zach. słońca:
  18:26

Tatry Zachodnie i Rohacze - klimat w Słowacja

Wyszukiwarka wczasów